Delevan P160-272GS
Part No.:
P160-272GS
Datasheet:
AnpuP160-272GS.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 1.011A 120 MOHM
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.011 A
Current - Saturation (Isat):
935mA
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)