Diodes Incorporated AP130-15YL-13
Part No.:
AP130-15YL-13
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuAP130-15YL-13.pdf
Description:
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89-3
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
58dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)