Diodes Incorporated AP139-35WG-7
Part No.:
AP139-35WG-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP139-35WG-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 300MA SOT25
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB ~ 30dB (1KHz ~ 100KHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)