Diodes Incorporated AP7315-25W5-7
Part No.:
AP7315-25W5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP7315-25W5-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT25
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C