Diodes Incorporated AP7335-33WG-7
Part No.:
AP7335-33WG-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP7335-33WG-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C