Diodes Incorporated AP7343DQ-28W5-7
Part No.:
AP7343DQ-28W5-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP7343DQ-28W5-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)