Diodes Incorporated AP7351D-18W5-7
Part No.:
AP7351D-18W5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP7351D-18W5-7.pdf
Description:
LDO CMOS LOWCURR SOT25 T&R 3K
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)