Diodes Incorporated AP7361C-18D-13
Part No.:
AP7361C-18D-13
Datasheet:
AnpuAP7361C-18D-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.57V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C