Diodes Incorporated AP7361C-33DR-13
Part No.:
AP7361C-33DR-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuAP7361C-33DR-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C