Diodes Incorporated AP7361EA-33FGE-7
Part No.:
AP7361EA-33FGE-7
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuAP7361EA-33FGE-7.pdf
Description:
LDO CMOS HICURR U-DFN3030-8 T&R
Package/Case:
8-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
91 µA
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)