Diodes Incorporated AP7365-15WG-7
Part No.:
AP7365-15WG-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuAP7365-15WG-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 600mA
Current - Output:
600mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C