Diodes Incorporated AP7375-33SA-7
Part No.:
AP7375-33SA-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuAP7375-33SA-7.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-3
Series:
AP7375
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.36V @ 100mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)