Diodes Incorporated AZ1117CR-1.8TRG1
Part No.:
AZ1117CR-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuAZ1117CR-1.8TRG1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
AZ1117C
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-20°C ~ 125°C (TJ)