Diotec Semiconductor 1.5KE130CA
Part No.:
1.5KE130CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE130CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 175DEG 111V 1500W
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
Axial
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Type:
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
111V
Voltage - Breakdown (Min):
124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)