Diotec Semiconductor 1.5KE56CA
Part No.:
1.5KE56CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE56CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 175DEG 47.8V 1500W
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
Axial
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
47.8V
Voltage - Breakdown (Min):
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)