Diotec Semiconductor 1.5SMC440CA
Part No.:
1.5SMC440CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Anpu1.5SMC440CA.pdf
Description:
TVS SMC 376V 1500W BIDIR
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
376V
Voltage - Breakdown (Min):
418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)