Diotec Semiconductor LDI1117-3.3U
Part No.:
LDI1117-3.3U
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuLDI1117-3.3U.pdf
Description:
VR SOT-89 20V 3.267V 3.333V
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.25V @ 1A
Current - Output:
1.35A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)