EIC SEMICONDUCTOR INC. 1.5KE130CABUL
Part No.:
1.5KE130CABUL
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE6.8C
Packaging:
Bag
Type:
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
111V
Voltage - Breakdown (Min):
124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)