EIC SEMICONDUCTOR INC. 1.5KE200ABULK
Part No.:
1.5KE200ABULK
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)