EIC SEMICONDUCTOR INC. 1.5KE250ABULK
Part No.:
1.5KE250ABULK
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bag
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
214V
Voltage - Breakdown (Min):
237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)