SG-8101CG 49.870130M-TBGPA0.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | EPSON | EPSON | EPSON | EPSON | EPSON |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Strip | Strip | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Base Resonator | Crystal | Crystal | Crystal | Crystal | Crystal |
| Type | XO (Standard) | XO (Standard) | XO (Standard) | XO (Standard) | XO (Standard) |
| Frequency | 24 MHz | 25 MHz | 12.288 MHz | 16 MHz | 24 MHz |
| Output | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 3.6V | 1.6V ~ 3.6V | 1.6V ~ 3.6V | 1.6V ~ 3.6V | 1.6V ~ 3.6V |
| Frequency Stability | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm | ±50ppm |
| Absolute Pull Range (APR) | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - | - | - | - | - |
| Current - Supply (Max) | 2.2mA | 2.2mA | 1.8mA | 1.8mA | 3mA |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) | 0.051" (1.30mm) |