Good-Ark Semiconductor 3.0SMCJ54A
Part No.:
3.0SMCJ54A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Anpu3.0SMCJ54A.pdf
Description:
TVS, UNI-DIR, 3000W, 54V, DO-214
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
3.0SMCJx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)