Littelfuse Inc. 1.5KE10CA-B
Part No.:
1.5KE10CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE10CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)