Littelfuse Inc. 1.5KE120A
Part No.:
1.5KE120A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE120A.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 102V 1500W UNIDIR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C