Littelfuse Inc. 1.5KE12CA
Part No.:
1.5KE12CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE12CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 10.2V 1500W BIDIR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10.2V
Voltage - Breakdown (Min):
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
90A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C