Littelfuse Inc. 1.5KE16CA-TB
Part No.:
1.5KE16CA-TB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE16CA-TB.pdf
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13.6V
Voltage - Breakdown (Min):
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
67.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)