Littelfuse Inc. 1.5KE550CA-B
Part No.:
1.5KE550CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE550CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 468VWM 760VC DO201
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
468V
Voltage - Breakdown (Min):
522.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)