Littelfuse Inc. 1.5KE9.1CA
Part No.:
1.5KE9.1CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE9.1CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 7.7V 1500W BIDIR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.8V
Voltage - Breakdown (Min):
8.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
112A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C