Littelfuse Inc. 1.5SMC170CA
Part No.:
1.5SMC170CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Anpu1.5SMC170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)