Littelfuse Inc. AK3-015C-12
Part No.:
AK3-015C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuAK3-015C-12.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 28VC AXIAL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
AK3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
9000pF @ 10kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)