Littelfuse Inc. SMBJ6.5CA
Part No.:
SMBJ6.5CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuSMBJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)