SP3003-04XTG.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SP3003-04XTG.
| Image |  |
| Package/Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | SOT-553 | 6-UFDFN | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Series | SP3003, SPA® | SP3003, SPA® | SP3003, SPA® | SP3003, SPA® | SP3003, SPA® |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Unidirectional Channels | 2 | 4 | 2 | 2 | 8 |
| Bidirectional Channels | - | - | - | - | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6V (Max) | 6V (Max) | 6V (Max) | 6V (Max) | 6V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | - | - | - | - | - |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 15V | 15V | 15V | 15V | 15V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2.5A (8/20µs) | 2.5A (8/20µs) | 2.5A (8/20µs) | 2.5A (8/20µs) | 2.5A (8/20µs) |