Meritek 1.5KE15CA
Part No.:
1.5KE15CA
Manufacturer:
Meritek
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE15CA.pdf
Description:
21.2V Clamp 71.7A Ipp TVS Diode
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
Axial
Packaging:
Strip
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C