Meritek 1.5KE27CA
Part No.:
1.5KE27CA
Manufacturer:
Meritek
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE27CA.pdf
Description:
37.5V Clamp 40.5A Ipp TVS Diode
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
Axial
Packaging:
Strip
Voltage - Breakdown (Min):
25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C