Meritek 1.5KE8.2CA
Part No.:
1.5KE8.2CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE8.2CA.pdf
Description:
12.1V Clamp 125.6A Ipp TVS Diode
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C