Meritek SMAJ6.5CA
Part No.:
SMAJ6.5CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC (SMA)
Datasheet:
AnpuSMAJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AC (SMA)
Series:
SMAJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.71A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C