Micrel Inc. MIC5305-2.5YML TR
Part No.:
MIC5305-2.5YML TR
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
AnpuMIC5305-2.5YML TR.pdf
Description:
MIC5305 -150 MA MICROCAP ULTRA-L
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-MLF® (2x2)
1. How to order MIC5305-2.5YML TR on Anpu?
3. Are the MIC5305-2.5YML TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5305-2.5YML TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5305-2.8BD5 MIC5305-1.5YD5 MIC5305YML MIC5305-2.5YML MIC5305-2.85YD5
Part Number MIC5305-2.8BD5 MIC5305-1.5YD5 MIC5305YML MIC5305-2.5YML MIC5305-2.85YD5
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 1.5V 1.25V 2.5V 2.85V
Voltage - Output (Max) - - 5.5V - -
Voltage Dropout (Max) - - 0.85V @ 150mA - 0.85V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C