Micrel Inc. MIC5305-2.85YML
Part No.:
MIC5305-2.85YML
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
AnpuMIC5305-2.85YML.pdf
Description:
IC REG LINEAR 150MA MICROCAP
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C