Microchip Technology AT89C2051-12PC
Part No.:
AT89C2051-12PC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuAT89C2051-12PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
89C
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
12MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
LED
Number of I/O:
15
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)