Microchip Technology AT89LP2052-16PI
Part No.:
AT89LP2052-16PI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
89LP
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
15
Program Memory Size:
2KB (2K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)