Microchip Technology AT89LP2052-16SU
Part No.:
AT89LP2052-16SU
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Speed:
16MHz
Number of I/O:
15
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)