Microchip Technology ATMEGA168P-20ANR
Part No.:
ATMEGA168P-20ANR
Package:
32-TQFP
Datasheet:
AnpuATMEGA168P-20ANR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Package/Case:
32-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)