Microchip Technology ATMEGA169P-16MCH
Part No.:
ATMEGA169P-16MCH
Package:
64-VQFN Dual Rows, Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATMEGA169P-16MCH.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Package/Case:
64-VQFN Dual Rows, Exposed Pad
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)