Microchip Technology ATMEGA48P-20MUR
Part No.:
ATMEGA48P-20MUR
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATMEGA48P-20MUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)