Microchip Technology ATMEGA649-16MU
Part No.:
ATMEGA649-16MU
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATMEGA649-16MU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART, USI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)