Microchip Technology ATTINY13-20MMUR
Part No.:
ATTINY13-20MMUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATTINY13-20MMUR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 10MLP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
10-VFDFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
1KB (512 x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)