Microchip Technology ATTINY13-20SQR
Part No.:
ATTINY13-20SQR
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
AnpuATTINY13-20SQR.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Speed:
20MHz
Program Memory Size:
1KB (512 x 16)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)