Microchip Technology ATTINY2313V-10MI
Part No.:
ATTINY2313V-10MI
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuATTINY2313V-10MI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-WFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® ATtiny
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
10MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
2KB (1K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)