ATTINY25V-10MF.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tube | Tube | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | Verified | Verified | Verified | Not Verified | Verified |
| Core Processor | AVR | AVR | AVR | AVR | AVR |
| Core Size | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit | 8-Bit |
| Speed | 10MHz | 10MHz | 10MHz | 10MHz | 10MHz |
| Connectivity | USI | USI | USI | USI | USI |
| Number of I/O | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Program Memory Type | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| EEPROM Size | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 |
| RAM Size | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V | 1.8V ~ 5.5V | 1.8V ~ 5.5V | 1.8V ~ 5.5V | 1.8V ~ 5.5V |