Microchip Technology ATTINY25V-10SSH
Part No.:
ATTINY25V-10SSH
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuATTINY25V-10SSH.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
2KB (1K x 16)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)